Centrālās bankas digitālo valūtu globālā ainava

Galvenās līdzņemšanas iespējas

  • 80% no aptaujātajām pasaules centrālajām bankām bija iesaistītas noteiktā CBDC attīstības līmenī, un 10% CBDC uzsāks darbību nākamajos trīs gados, liecina BIS.
  • Nīderlandes centrālā banka izlaida 45 lappuses Ziņot sakot, ka viņi vēlas “vadošo lomu” ar digitālo eiro.
  • ASV Fed ir izvēlējusies aktīvāku pieeju, pētot savas digitālās valūtas ieviešanas potenciālu.

Ātrāk, nekā jūs domājat

Digitālās valūtas tērēšanas laikraksts papīra vietā var pienākt ātrāk, nekā mēs domājām. A pētījums Starptautisko norēķinu bankas dati liecina, ka 80% pasaules centrālo banku 2019. gadā aktīvi skatījās CBDC, tas ir par 10% vairāk nekā YoY. 30% no aptaujātajām 66 valstīm paziņoja, ka viņiem jau ir plānots izdot kaut kādu digitālās valūtas formu. Turklāt 20% no viņiem teica, ka, iespējams, līdz 2026. gadam izlaidīs savu CBDC plašākai sabiedrībai.

Lai gan procentuālais daudzums var nešķist nozīmīgs, tas jau aizņem vienu piektdaļu pasaules iedzīvotāju, un viņiem tuvākajā nākotnē var būt piekļuve CBDC.

BIS uzskatīja, ka, lai arī CBDC ir centralizēta, tai joprojām ir ievērojamāks potenciāls izplatīties visā pasaulē, salīdzinot ar kriptonauda un stablecoin.

Globālās CBDC sacensības

Valstis visā pasaulē šogad ir paātrinājušas CBDC attīstību. 23. janvārī Pasaules ekonomikas forums debitēja tās visaptverošo CBDC sistēmu pasaulei, kas aptver mazumtirdzniecību, vairumtirdzniecību, pārrobežu CBDC un alternatīvas privātas naudas, piemēram, "hibrīdā CBDC." Plāna mērķis ir darboties kā bāka, un politikas veidotājiem tiek sniegta „visaptveroša un par risku zināma” informācija, lai palīdzētu viņiem izlemt, vai izsniegt CBDC.

Tikai šonedēļ Nīderlandes centrālā banka atklāts pozitīvo nostāju CBDC uzsākšanā. Viņi uzskata, ka Nīderlandes pilsoņi gūs milzīgus ieguvumus no šī projekta. DNB arī teica, ka viņi ir gatavi spēlēt vadošo lomu CBDC izdošanā.

Ir arī vērts pieminēt, ka dažas valstis ir apvienojušās, lai attīstītu CBDC. 2020. gada 21. janvārī SNB kopā ar centrālajām bankām, tostarp BoC, BoE, BoJ, ECB, Riksbank un SNB, publicēja kopīgs paziņojums, sakot, ka viņi veidos centrālās bankas grupu, lai izpētītu CBDC piemērošanas scenārijus. Bloka mērķis ir izstrādāt CBDC, kas atbilstu viņu ekonomiskajām vajadzībām, bet tas ir funkcionāli un tehniski uzlabots, pieejams arī pārrobežu lietošanai. Grupa sadarbosies ar Finanšu stabilitātes padomi un Maksājumu un tirgus infrastruktūras komiteju, lai sāktu reklamēt daudzpakāpju CBDC.

Arī Riksbank atklāts tā e-Krona projekts notiek, un tas jau ir testēšanas stadijā. Paredzams, ka novērtējums beigsies līdz 2021. gada februārim. Ziņots, ka testā ir iekļauts e-kronas mobilais maks ar tādām funkcijām kā maksājuma veikšana, depozīts un izņemšana. Kā valsts ar 80% no tās iedzīvotājiem pirkumu apmaksai izmanto karti, Zviedrija jau sen ir veltīta sacensībām, lai kļūtu par pirmo sabiedrību gandrīz bez naudas.

Protams, Ķīna ir bijusi vadošā spēlētāja CBDC telpā. Mūsu iepriekšējā publikācijā <Pieci fakti, kas jāzina par DCEP>, mēs norādījām, ka Ķīna drīz var kļūt par pirmo valsti pasaulē, kas uzsāk savu CBDC. COVID pandēmija, iespējams, bija viens no iemesliem, kāpēc Ķīna pastiprināja centienus digitālās valūtas jomā.

Ņemot vērā Ķīnas soli, šķiet, ka ASV šajā jomā sāk rīkoties aktīvāk. Lai gan Fed ir bijis labi pazīstams ar Facebook atbalstītajiem Svariem, Fed’s Brainard nesen teica, ka Fed ir “veicis pētījumus un eksperimentus saistībā ar izplatītajām virsgrāmatu tehnoloģijām un to iespējamo izmantojumu digitālajām valūtām, ieskaitot CBDC potenciālu.”

Šī nostājas maiņa tiek uzskatīta par ASV reakciju uz pēdējo mēnešu kritiku par pārāk lēnu CBDC attīstību.

Arī Japāna ir ātri panākusi. Valsts paziņoja gadā uzsāks savu digitālo jenu "divi līdz trīs" gadiem. Japānas pārvaldes iestādes, tostarp Finanšu ministrija, Finanšu pakalpojumu aģentūra un BoJ, ir sākušas kopīgi strādāt pie pētījumiem par CBDC popularizēšanu.

……

Lai gan digitālās valūtas sacensības vēl nekad nav bijušas tik karstas, dažas valstis joprojām saka nē valsts atbalstītai digitālajai valūtai. Tomēr, ņemot vērā pastāvīgi pieaugošo valstu skaitu, kuras ir pieņēmušas šo jēdzienu, CBDC ēra varētu iestāties ātrāk, nekā mēs gaidījām.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map